Wydarzenia

Wujek.81 (Czarna Ballada)

17-12-2016 19:00

Premiera spektaklu w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego.

Premiera spektaklu Wujek.81 (Czarna Ballada) w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego.

16 grudnia 1981. Katowice. Kopalnia Wujek. 13-letni chłopcy: Rafał, Grzegorz, Adam, Tomek. Czterej Jeźdźcy Apokalipsy. To jest ich historia. Ale też historia dziewięciu górników, którzy tego dnia nie wrócili do domu. To historia świata za żelazną kurtyną, do którego przychodzą paczki z RFN, w którym puszcza się zagraniczne filmy, kupuje niemieckie komiksy na „szaberplacu” i żuje gumę balonową. Wszyscy znamy tę historię, choć w ten sposób jeszcze nikt jej nie opowiadał. Z perspektywy młodych chłopaków, w których oczach światy wyobraźni i realny przenikają się. Dla których ratunkiem przed nadchodzącą wojną jest powrót Mechagodzilli. Którzy czekają na wejście smoka, choć zbliża się czas apokalipsy. To nie będzie pieśń żałobna ani wesoła przyśpiewka. To będzie czarna ballada.

Dzień wcześniej - 16 grudnia o godz. 19 w próbie generalnej wezmą udział uczestnicy Biegu Dziewięciu Górników.

Spektakl powstaje w koprodukcji ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności oraz Instytucją Kultury im. K. Bochenek Katowice – Miasto Ogrodów. Partnerem spektaklu jest Opera Śląska w Bytomiu.

Prapremiera dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Realizacja obchodów 35. rocznicy pacyfikacji Kopalni "Wujek”.