Biogramy
zajac

Zenon Zając

22 lata

Był kawalerem, pozostawił narzeczoną Annę

Urodził się 12 listopada 1959 r. w Wolsztynie (ówczesne województwo poznańskie). Był najmłodszym spośród pięciorga dzieci. W 1973 r. ukończył Szkołę Podstawową im. Żegockiego w Rostarzewie. Z przyczyn ekonomicznych postanowił wyjechać na Śląsk i tam szukać pracy. W 1977 r. ukończył Zasadniczą Szkołę Górniczą KWK „Wujek” w Katowicach. 3 stycznia 1978 r. został zatrudniony w KWK „Wujek” na stanowisku młodszego ślusarza. Od 17 maja pracował w kopalni jako sortowniczy.

W czasie akcji pacyfikacji strajku przez siły milicyjno-wojskowe otrzymał postrzał w klatkę piersiową. Zginął na miejscu. Z wykonanej w grudniu 1981 r. sekcji zwłok wynika, że wlot rany postrzałowej znajdował się z przodu klatki piersiowej po lewej stronie, pocisk przeszedł na wylot poniżej prawej łopatki, uszkadzając organy wewnętrzne. Strzał został oddany z większej odległości.

Zenon Zając został pochowany 22 grudnia 1981 r. w Rostarzewie.

Był kawalerem, pozostawił narzeczoną Annę, z którą planował w niedługim czasie wziąć ślub.

15 sierpnia 1990 r. został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami przez Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, zaś 7 grudnia 1992 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę. W 2015 r. pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.


Więcej informacji na stronie internetowej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności