Biogramy
stawisinski

Jan Stawisiński

21 lat

Zmarł nie odzyskując przytomności 25 stycznia 1982

Urodził się 29 czerwca 1960 r. w Sławnie. W 1961 r. rodzina przeprowadziła się do Koszalina. Tam w 1975 r. ukończył Szkołę Podstawową nr 8, następnie uczęszczał do Zasadniczej Szkoły Zawodowej, gdzie kształcił się w zawodzie elektromontera.

W 1979 r. rozpoczął naukę w Technikum Elektryczno-Elektronicznym, jednak postanowił wyjechać na Śląsk, zamierzał zostać górnikiem. W 1980 r. zaczął uczęszczać do Technikum Górniczego dla Dorosłych w Katowicach. W okresach wakacyjnych pracował jako ratownik WOPR. 25 września 1979 r. został zatrudniony w KWK „Wujek”, początkowo jako robotnik niewykwalifikowany, a od 1 sierpnia 1981 r. na stanowisku mł. górnika.

W czasie akcji pacyfikacji strajku przez siły milicyjno-wojskowe otrzymał postrzał w głowę. Został przewieziony do szpitala w Katowicach-Szopienicach.

Jan Stawisiński nie odzyskał przytomności, zmarł 25 stycznia 1982 r. Bezpośrednią przyczyną śmierci było nieodwracalne uszkodzenie mózgu i związane z nim liczne komplikacje. Jan Stawisiński był kawalerem. Cztery dni później został pochowany na cmentarzu w Koszalinie.

29 sierpnia 1990 r. został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami przez Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, zaś 7 grudnia 1992 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę. W 2015 r. pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

W 2003 r. na wniosek Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym – Oddział Koszalin Rada Miejska w Koszalinie nadała Janowi Stawisińskiemu tytuł „Honorowego Obywatela Koszalina”.


Więcej informacji na stronie internetowej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności